Sport

Futbollistet e Kosovës kthehen të pamposhtura nga Turqia

 

 Ndonëse prej minutës së 35-të ka luajtur me një lojtare më pak, përfaqësuesja e Kosovës në futboll (femrat), nuk është mposhtur nga Turqia.

Ndeshja e luajtur të premten mbrëma në Manavgat të Turqisë përfundoi pa gola, 0:0. Ishte kjo ndeshja e radhës e kualifikimeve për Evropianin e vitit të ardhshëm. Kosova për herë të parë po luan në kualifikime për Evropian dhe deri më tani ka tubuar 10 pikë. Vlerësohet bilanc i kënaqshëm për shtatë ndeshjet e deritashme në grupin e vështirë, ku janë edhe Holanda, Rusia, Sllovenia e Estonia. Holanda, Rusia e Sllovenia vlerësohen nivel tjetër, por me Turqinë e Estoninë, Kosova ka marrë dhjetë pikë.