Sport

Kosova me një bartëse të parë e një bartëse të dytë në Grand Slamin e Budapestit

 

Gjithsej 409 xhudistë nga 61 vende do të garojnë në Grand Slamin e xhudos në Budapest, që fillon të premten dhe përfundon të dielën. Është gara e parë që nga muaji shkurt e Turit Botëror të Xhudos, një seri ngjarjesh kulmore në sportin e xhudos. Gara organizohet në rrethana të reja, me kujdes të shtuar për të përballur situatën me koronavirus. Federata Ndërkombëtare e Xhudos ka marrë të gjitha masat që gara të ketë ecurinë e duhur dhe kështu të hapet rrugë për ngjarje tjerë të xhudos, sport në të cilin Kosova ka kohë që shkëlqen.

Shtatë xhudistë kosovarë do të garojnë në Budapest. Disa prej tyre janë pretendent për medalje. Distria Krasniqi është bartësja e parë në kategorinë deri 48 kilogramë dhe rrjedhimisht edhe favoritja kryesore. Krasniqi ka shfaqur formë të lartë në javët e fundit në stërvitje dhe pritjet janë për medalje prej saj.