Sport

Viruset e futbollit

Viruset e futbollit
Foto: Driton Paçarada

Ngjarjet në ndeshjen Gjilani – Prishtina përshkruajnë deri diku realitetin e futbollit kosovar. Kishte shumë gjëra në atë ndeshje të luajtur më 8 korrik, e që ndikoi direkt në garën për titull në Superligën e Kosovës.

U shënuan tre gola të bukur në atë sfidë, por që mbetën plotësisht në hije të zhvillimeve të tjera gjatë ndeshjes e pas saj. Gjilani fitoi 2:1 dhe mbeti edhe për një kohë në garë për titull, garë që në fund i takoi skuadrës tjetër nga i njëjti qytet, Dritës. Në atë derbi mes dy prej skuadrave kryesore në vend kishte tension, momente dhune, vendime të kontestuara të arbitrave, mospranim të zakonshëm të gjykimit…