Sport

Pasaportat klinike, zgjidhje për kthimin e mbështetësve në Premier League

Pasaportat klinike, zgjidhje për kthimin e mbështetësve në Premier League

Pasaportat klinike mund të jenë zgjidhja për t'i rikthyer tifozët në stadiumet e futbollit, insistoi të premten shefi ekzekutiv i Premier Leagues, Richard Masters. Masters thotë se duke kundërshtuar skeptikët për të rifilluar dhe sjellë sezonin në një kulm dhe përfundim të papritur - prapa dyerve të mbyllura - pas ndërprerjes së shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, hapi tjetër ishte për ta zgjidhur gjendjen e tifozëve.

Edicioni 2020/21 në Premier League dhe nivelet e ulëta të futbollit në Angli fillojnë më 12 shtator dhe Masters insiston se po ekzaminohet çdo zgjidhje e mundshme për t’ua dhënë tifozëve mundësinë që të rikthehen në tribuna për të shikuar përsëri ekipet e tyre të zemrës. Në fakt, ai është optimist i madh se ndeshjet e futbollit anglez do të zhvillohen me shikues në sezonin e ri. Me pasaporta klinike, secilit tifoz do t’i dihej gjendja e tij shëndetësore dhe Masters thotë se është një zgjidhje ideale.