Sport

Suksesi në kupë nuk e arsyeton dështimin e Prishtinës në kampionat

Foto: Driton Paçarada / KOHA
 

Prishtina të mërkurën mbrëma fitoi kupën e Kosovës në futboll për herë të shtatë në histori të klubit. Por për vitin e shtatë rresht, skuadra me më së shumti trofe nuk e ka fituar trofeun më të çmuar në vend – titullin e kampionit. Vitin e kaluar doli nënkampione, kurse këtë edicion përfundoi në pozitën e katërt.

Titullin e fundit, Prishtina e fitoi në edicionin 2012/2013 nën drejtimin e trajnerit Afrim Tovërlani. Atëbotë “bardhekaltrit” e fituan edhe kupën e Kosovës. Trofeun e kupës pas vitit 2013, Prishtina e ka fituar edhe dy herë të tjera (2015/16 dhe 2017/18).