Sport

Llapi paralajmëron padi ndaj Federatës

Foto: Driton Paçarada / KOHA
 

Klubi i futbollit Llapi, ka paralajmëruar se do të bëjë padi ndaj Federatës së Futbollit të Kosovës (FFK). Kështu ka bërë të ditur të martën për “Kohën” trajneri i klubit nga Podujeva, Tahir Batatina. Trajneri Batatina ka thënë se nëse brenda 45 ditëve nuk ka një vendim të Gjykatës që dëshmon se ndeshja Llapi – Drenica ishte e kurdisur, atëherë do të ushtrojë padi ndaj FFK-së, për siç ka thënë ai, prishje të imazhit të klubit. Drenica e fitoi të shtunën e shkuar ndeshjen ndaj Llapit 2:0 në stadiumin “Zahir Pajaziti” të Podujevës, dhe me të përfunduar kjo ndeshje, publikisht janë paraqitur dyshime për kurdisje. Hetimet e prokurorisë mbi dyshimet për kurdisje të kësaj ndeshjeje nisën pas informatës së kryetarit të FFK-së, Agim Ademi. Në FFK kanë thënë se është e drejtë e Llapit të mbrohet, por kanë shtuar se kjo është procedurë e rregullt për çdo ndeshje që mund të vlerësohet si e dyshuar.

“Klubi do ta paditë në gjykatë Federatën e Futbollit të Kosovës për prishje të imazhit të ekipit dhe investimeve e donatorëve që janë duke investuar. Nëse del diçka rreth kësaj çështjeje të ngritur, unë jam i gatshëm me Llapin të luajmë edhe në Ligën e Tretë. Njerëzit e klanit të caktuar po mundohen t’ia humbin imazhin klubit më të organizuar në Kosovë. Do ta presim vendimin e gjykatës dhe nuk dua ta pengoj punën e hetuesisë. Por, do të presim 45 ditë dhe nëse nuk ia kthejnë klubit zyrtarisht vendimin, padia do t’i shkojë FFK-së nga Llapi. Unë vetë i kam ftuar organet e drejtësisë që sa më shpejt të zbardhet rasti, meqë kjo shkon në dëm të klubit tonë”, ka thënë Batatina për “Kohën”.