17:44

Bayerni nuk ndalet, titulli thuajse i siguruar

Bayerni ka përmbysur rezultatin dhe ka fituar 4:2 në udhëtim ndaj Bayer Leverkusenit për t’iu afruar fare pranë titullit në Bundesligë.

Katër xhiro para fundit, Bayerni udhëheq në tabelë me 70 pikë, dhjetë më shumë se Borussia Dortmundi që ka një ndeshje më pak të luajtur. Dortmundi prej orës 18:30 e luan ndeshjen e xhiros së 30-të ndaj Herthas.

Lucas Alario kaloi në epërsi Bayer Leverkusenin, por Kingsley Coman, Leon Goretzka, Serge Gnabry dhe Robert Lewandoëski shënuan për Bayernin. Në fund realizoi gol edhe Florian Wirtz i Bayerit për rezultatin përfundimtar, 4:2.

RB Leipzigu ka barazuar vetëm 1:1 me Paderbornin dhe ka humbur hapin. Leipzigu renditet i treti me 59 pikë.

Mainzi ka fituar 2:0 në udhëtim ndaj Eintracht Frankfurtit kurse Fortuna Duesseldorfi dhe Hoffenheimi barazuan 2:2. Valon Berisha luajti deri në minutën e 66-të për Fortunan.

16:19

Bayerni po avancon pas pjesës së parë

Bayerni ka përmbysur rezultatin dhe po avancon bindshëm pas pjesës së parë të ndeshjes ndaj Bayer Leverkusenit.

Rezultati pas pjesës së parë të ndeshjes së xhiros së 30-të të Bundesligës është 3:1 në të mirë të Bayernit, që është mysafir. Lucas Alario kaloi Bayerin në epërsi në minutën e dhjetë. Rezultatin në 1:1 e barazoi Kingsley Coman në minutën e 27-të kurse Leon Goretzka shënoi për epërsinë 2:1 të bavarezëve. Serge Gnabry shënoi golin e tretë për Bayernin në minutën e 45-të.

RB Leipzigu po udhëheq 1:0 ndaj Paderbornit, njëjtë si Mainzi ndaj Eintracht Frankfurtit. Ndërkohë rezultati në ndeshjen Fortuna Duesseldorf – Hoffenheim është 1:1.