Sport

Nuk ka rregull vendësi: Bayerni synon t’i tregojë Dortmundit se kush është shefi

Nuk ka rregull vendësi: Bayerni synon t’i tregojë Dortmundit se kush është shefi

Bayern Muencheni synon të vazhdojë trendin aktual të skuadrave të Bundesligës që fitojnë në udhëtim prapa dyerve të mbyllura kur do të përballet me Borussia Dortmundin, një ndeshje kjo shumë e rëndësishme që mund të vendosë edhe për titullin e kampionit këtë edicion. Kjo përballje është edhe derbi i xhiros së 28-të, e cila nis të martën (sot).

Dueli mes Dortmundit dhe Bayernit luhet në stadiumin “Signal Iduna Park” dhe nis prej orës 18:30. Aktualisht Bayerni është lider në Bundesligë me 61 pikë të tubuara, katër më shumë se Dortmundi që zë vendin e dytë. Në fakt, këto dy skuadra këtë edicion që rifilloi javë më parë pas pezullimit në muajin mars nga koronavirusi po luftojnë për titullin e kampionit.