Sport

Para 40 vjetësh Liria fitoi titullin në edicionin e ndërprerë

Para 40 vjetësh Liria fitoi titullin në edicionin e ndërprerë

Futbollistët e Lirisë së Prizrenit kishin dalë në fushë. Po e prisnin kundërshtarin për t’u paraqitur në stadiumin e qytetit të Gjilanit për ta zhvilluar ndeshjen përcaktuese për titull të kampionit. Për kundërshtar, skuadra nga Prizreni e kishte Buduqnostin e Pejës.

Këta të fundit kishin refuzuar të udhëtonin dhe me vendimet e pushtetit të atëhershëm, kampionati ishte ndërprerë që në fillim të stinorit pranveror, dhe me dekret kampione u shpall Liria. E gjithë kjo histori i përket edicionit 1980/81, ku atëbotë ishte ndërprerë kampionati shkaku i demonstratave gjithëpopullore të shqiptarëve.