Sport

Momentet më të mëdha të Berishës në A-League, në prag të ndeshjes së 200-të

Momentet më të mëdha të Berishës në A-League, në prag të ndeshjes së 200-të
 

Kur flitet për futbollistët që janë shndërruar në legjenda të A-Leagues së Australisë, atëherë në krye të kësaj liste pa pikë dyshimi gjendet sulmuesi Besart Berisha. Lista e arritjeve të tij prejse u transferua në Australi, pak para edicionit 2011/12, është shumë e gjatë, me shtatë trofe, përfshirë katër tituj kampioni, si dhe rekord të vendosur për gola të shënuar.

Berisha jeton për të dërguar topin në rrjetë dhe mbetet njeriu i vetëm që ka shënuar 124 gola në A-League. Kjo e bën golashënuesin më të mirë në histori të kampionatit. 34-vjeçari, të dielën, do të jetë para një momenti tjetër historik në futbollin australian, shkruan sot Koha Ditore.