Sport

Baftiu merr vlerësimin e UEFA-s, përfshihet mes 50 talenteve në Evropë

Baftiu merr vlerësimin e UEFA-s, përfshihet mes 50 talenteve në Evropë

Ansu Fati i Barcelonës, Mason Greenwood i Mancheter Unitedit, Reece James i Chelseat e Blendi Baftiu i Ballkanit. Sajti zyrtar i UEFA (Konfederata Evropiane e Futbollit) i ka bërë nder të madh të enjten futbollistit të Ballkanit nga Suhareka, Blendi Baftiu. 21-vjeçari është përfshirë në një listë së bashku me emra që vlerësohen lart në futbollin evropian, sa i takon së ardhmes.

“Pesëdhjetëshja e së ardhmes: Lojtarët që duhet të shikohen më 2020 sipas UEFA.com”, është titulli i shkrimit që UEFA e ka publikuar të enjten. Duke u bazuar në korrespodentët e saj, faqja zyrtare e UEFA-s ka përzgjedhur 50 lojtarë të talentuar që mund të jenë lajm i madh gjatë 2020-s. Renditja është bërë në bazë të alfabetit dhe Baftiu është paraqitur i dyti, pas Yacine Adli të Francës dhe Bordeauxit.