Sport

“Binjaket” nga Afrika po shkëlqejnë në futbollin kinez

 

Tabitha Chawinga dhe Elizabeth Addo e quajnë njëra-tjetrën “motër binjake” dhe së bashku po lundrojnë në futbollin kinez - ndërkohë që po përpiqen të aklimatizohen jashtë fushës së gjelbër në vendin e ri ku po bëjnë karrierë.

Dyshja afrikane është shumë e rëndësishme për ambiciet e ekipit të Superligës së femrave të Kinës, Jiangsu Suning, me Chawingan, që shënon gola si sulmuese dhe Addon, që ka në duar frerët e mesfushës.