Sport

Mbyllja perfekte e supervitit të xhudos

 

Prishtinë, 16 dhjetor - Më pak se tre minuta luftë ka bërë Distria Krasniqi të shtunën në Guangzhou të Kinës. Gjatë tyre ka mposhtur katër top-xhudiste botërore për suksesin më të madh të deritashëm në karrierë. Krasniqi ka fituar medaljen e artë në turneun "Masters" që mbledh 16 xhudistët më të mirë nëpër kategori. Krasniqi nuk ishte bartëse, por dominoi kategorinë deri në 48 kilogramë. Po të shtunën Nora Gjakova shkoi deri në finale të Mastersit, në kategorinë deri 57 kilogramë. Fitoi medaljen e argjendtë.

Kështu ekipi i Kosovës në xhudo bëri një mbyllje gati perfekte të vitit ku sukseset ishin shumë të mëdha. 2018-ta ishte një supervit për xhudon kosovare. Mastersi në Guangzhou ishte gara e fundit e vitit. Kjo garë mbahet njëherë në vit dhe mbledh elitën e xhudos, ndërsa ofron shumë pikë për ranglistën botërore. Vetëm kampionati botëror ofron më shumë pikë.