Në gjashtëmujorin e vdekjes FFK homazhe te varri i Vokrrit, kujtimi për të përjetësisht i gjallë Foto: Ilustrim

Në gjashtëmujorin e vdekjes FFK homazhe te varri i Vokrrit, kujtimi për të përjetësisht i gjallë

08 December 2018 22:24

Me rastin e gjashtëmujorit të vdekjes së Fadil Vokrrit Federata e Futbollit të Kosovës bën të ditur përmes një komunikate për media se nesër do të bëjë homazhe te varri i tij në ora 12:00.

Kreu i FFK-së Agim Ademi thotë se kujtimi për Vokrrin do të jetë përjetësisht i gjallë, transmeton Koha.net.

“Kam vështirësi teksa po tentoj t’i shkruaj disa rreshta për mikun tim, për legjendën tonë, për presidentin tonë, tashmë të ndjerë, Fadil Vokrri. Kur po thellohem në kujtime për rrugëtimin tonë të përbashkët për zhvillimin e futbollit të Kosovës. Ike i heshtur në këtë fillim vere, pa arritur të na thuash lamtumirë, mbase nuk i doje lamtumirat ngase shumë e adhuroje të ardhmen. Jo vetëm unë, por të gjithë u rritem me jehun dhe magjinë e lojës tënde, duke u shndërruar në legjendë”, shkruan Ademi, gjersa shton se, “nuk thonë kot se legjendat nuk vdesin kurrë. Nuk e pata fatin të isha bashkëlojtar i yti, por isha me fat që u bëmë bashkë në një rrugëtim të lavdishëm, në rrugën dhe misionin e përbashkët që sakrificave të shumë brezave t’u japim kurorën e duhur - pranimin në arenën ndërkombëtare”.

Ademi më tutje thotë se nami që kishte Vokrri hapi shumë rrugë për futbollin kosovar.

“Nami që kishe arritur gjithandej, të ndihmoi ty dhe neve të tjerëve që të kishim prijës, për të hapur dyer e rrugë që na bënë pjesë të familjeve të mëdha të futbollit evropian e botëror, të mirat të cilat po i shijojmë tash. Dhe kjo po na bënë krenarë dhe obligues që me këmbëngulësi të vazhdojmë rrugën dhe vizionin tënd. Unë si pasues i yti dhe të tjerët, jemi të vendosur që ëndrrat tona të përbashkëta që janë edhe amaneti yt t’i bëjmë realitet. Dhembjen dhe boshllëkun që na le me ikjen tënde po mundohemi ta zbusim dhe ta plotësojmë me punë e përkushtim dhe çdo sukses i punës tonë me zell, të dedikohet ty dhe gjithçka mbanë vulën dhe emrin tënd”, shkruan më tutje kreu i FFK-së.

E Ademi shpreson që Vokrri ta dëgjojë në qiell se si i thirret emri nga tifozët në stadiumin që tashmë mban emrin e tij.

“Shpresoj se edhe ti lartë në qiell ta kesh dëgjuar jehonën dhe thirrjet e adhuruesve në stadiumin buzë Arbërisë, që tashmë e bartë emrin tënd e qielli mbi Prishtinë po gjëmon nga thirrja e emrit tënd. Mik i dashur, legjenda e jonë, ti tash jeton përjetësisht kudo ku ka shqiptarë dhe jo vetëm, prania e jote hetohet në çdo zemër dhe mendje të çdo futbollisti dhe të gjithë shqiptarëve gjithandej. Do të jemi përjetësisht falënderues për gjithçka që ke dhënë dhe ke bërë për neve dhe kujtimi për Ty do të jetë i përjetshëm. Në këtë gjashtëmujor të vdekjes tënde të gjithë të kujtojmë me mall të pashuar”, shkruan Ademi.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme