Organizimi i ndeshjes Maqedoni - Kosovë jashtë Shkupit do të ishte politik

Organizimi i ndeshjes Maqedoni - Kosovë jashtë Shkupit do të ishte politik

22 November 2018 09:41

Kosova do ta luajë në marsin e vitit 2020 ndeshjen gjysmëfinale të plejofit të Ligës D të Ligës së Kombeve kundër Maqedonisë, gjithnjë nëse këto skuadra nuk sigurojnë Evropianin 2020 përmes kualifikimeve të rregullta që nisin në pranverën e ardhshme, gjë që vlerësohet e vështirë.

Por qysh tash - një vit e gjysmë më herët, Maqedonia ka nisur ta shohë me rrezik ndeshjen kundër Kosovës. Dhe gjasat janë të mëdha që Federata e Futbollit e Maqedonisë (FFM) ndeshjen kundër Kosovës ta organizojë në ndonjë qytet tjetër me përbërje në shumicë maqedonase, e jo në Shkup.

Arsye për këtë lëvizje, që në Kosovë e më herët edhe në Shqipëri, është quajtur "nacionaliste", është numri i madh i shqiptarëve që mund të mbledhë stadiumi në Shkup.

Stadiumi në këtë qytet me shumë shqiptarë, është edhe i madh e është edhe afër Kosovës, andaj Maqedonia e sheh me rrezik se tribunat mund të mbushen me shqiptarë.

Për këtë mediat në Maqedoni kanë shkruar të mërkurën se Federata e Futbollit e Maqedonisë mund të vendosë që ndeshjen e plejofit ta luajë në ndonjë qytet tjetër, si për shembull në Strumicë, ku kishte organizuar për arsye të njëjta ndeshjen me Shqipërinë pak kohë më parë.(Më gjerësisht mund të lexoni sot në Koha Ditore).

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Veri26/11/2018 12:33

Sa absurde mendja,le ta Bejn lojen ku duan ska rendesi ku vetem te behet loja nuk ben kursesi te pranohet politik ne sport...

Shto koment

Të ngjashme