Shtojca për Kulturë

Bojkotimi i “Oscarit” nga Kina rrit vëmendjen për “Do Not Split”

Skenë nga dokumentari “Do Not Split”
 

“Do Not Split”, me të cilin Anders Hammer sjell rrëfimin për protestat në Hong-Kong, është në qendër të diskutimeve. Gjysmë ore pasi që filmi u nominua për “Oscar”, është raportuar se Pekini u ka thënë mediave kryesore që ta bojkotojnë ose minimizojnë ceremoninë e ndarjes së çmimeve. E kjo ka rritur vëmendjen për dokumentarin e regjisorit e gazetarit norvegjez

Në ceremoninë e sivjetme të “Academy Awards”, që do të mbahet të dielën e 25 prillit, i nominuari për “Oscar”, Anders Hammer, s’do të jetë “Dolby Theatre” në Hollywood. Kufizimet në lidhje me koronavirusin nënkuptojnë që regjisori norvegjez – dokumentari i të cilit për protestat pro demokracisë në Hong-Kong, “Do Not Split” është nominuar për dokumentarin e shkurtër me temë më të mirë – do ta shikojë ceremoninë në televizor nga shtëpia e tij në Oslo.

“E kam dërguar kostumin për pastrim, do të vishem e rregullohem”, ka thënë ai për DW-në. “Njerëzit më kanë pyetur nëse jam i trishtuar se nuk mund të marr pjesë personalisht. Unë jam thjesht mirënjohës për të gjithë vëmendjen që ka marrë dokumentari ynë dhe për debatin që është ngjallur në lidhje me atë që po ndodh në Hong-Kong”.