Showbiz

Regjisorja akuzon Hollywoodin për “mizogjini ndaj grave afro-amerikane”

Mesazhi i saj u postua së bashku me një foto të saj me aktivisten për të drejtat civile, Myrlie Evers-Williams, e cila shfaqet në film
 

Chukwu, e cila ishte skenariste dhe regjisore e Till, postoi një mesazh në Instagram në një referencë të dukshme për mungesën e nominimeve të filmit të saj. Ajo tha: "Ne jetojmë në një botë dhe punojmë në industri që janë aq të përkushtuara në mënyrë agresive për të ruajtur bardhësinë dhe për të përjetësuar një mizogjini të paturpshme ndaj grave të zeza”

Regjisorja Chinonye Chukwu ka akuzuar Hollywoodin për “mizogjini të paturpshme ndaj grave afro-amerikane” pasi filmi i saj Till humbi një nominim për çmimet Oscar.

Till bazohet në historinë e vërtetë të nënës që ndoqi drejtësinë pasi djali i saj Emmett Till u linçua në 1955. Ylli i filmit, Danielle Deadwyler, ishte vlerësuar gjerësisht për kategorinë e aktores më të mirë të martën për portretizimin e saj, Mamie Till-Mobley.