Showbiz

“Cineworld” paralajmëron mbylljen e kinemave, rrezikohen 45 mijë vende pune

 

“Cineworld”, një prej operatorëve më të mëdhenj të kinemave në botë, do t’i mbyll sërish dyert e kinemave në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Britanisë së Madhe dhe Irlandës, kjo pasi studiot e mëdha filmike i kanë shtyrë lansimet e disa filmave më buxhet të lartë, të tillë si “No Time To Die”.

Kompania kinematografike “Regal” e cila i rihapi dyert për publikun në korrik të këtij viti, pas lirimit të masave të sigurisë si pasojë e COVID-19, i punëson rreth 45 mijë njerëz në 787 kinematë e saj anembanë Amerikës, Anglisë dhe Evropës Qendrore, transmeton Koha.