Ridvan Hamza

MPJ-ja e Presidenca me mospajtime për çështjen e tërheqjes së ambasadorëve 03 March 2020 19:22

Fshesa e Glauk Konjufcës, pas konsujve, ka prekur në nivel ambasadorësh. Ministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës gjatë ditës paralajmëroi largime të tjera nga misionet diplomatike, derisa ishte...

Kthehen në punë tre policë të akuzuar për keqtrajtim të dy banorëve në Shtime 22 February 2020 19:14

Duke vozitur rrugëve të Shtimes, Diamant Hetemi kishte hasur një pjesëtar të policisë, takimi me të cilin, gati tre muaj më parë, i kishte nxjerrë mjaft telashe. Hetemi dhe Arben Ademi ishin...

Cakaj propozon dy marrëveshje që të nënshkruhen në mbledhjen e përbashkët të qeverive shqiptare 19 February 2020 11:39

Ministri i Jashtëm i Kosovës, Glauk Konjufca, ka pritur sot në takim homologun e tij nga shteti i Shqipërisë, Gent Cakaj. Pas takimit, në një konferencë të përbashkët për media, Konjufca...

Kurti s’e do Schengenin ballkanik, e Rama s’e do makro Schengenin shqiptar 11 February 2020 19:07

Çështjes së mini Schengenit ballkanik, kryeministri Albin Kurti, i ka kushtuar kohë të shkurtër në takimin me kryeministrin Edi Rama, që vazhdon ta shtyjë përpara këtë ide. Në...

Më 4 mars kthehet në rigjykim rasti i sulmit ndaj Kuvendit 06 February 2020 19:14

Në orën 9:00 të mëngjesit të 4 marsit, Frashër Krasniqi, Adea Batusha, Atdhe Arifi dhe Egzon Haliti, sërish do të ulën në bankën e të akuzuarve. Gjykata Themelore e Prishtinës ka...

Nga burgu ku vdiq Dehari, Haxhiu kërkon që Veseli të qëndrojë larg rastit 06 February 2020 19:10

Disa burgje e qendra paraburgimi i kishte vizituar nëpër Kosovë, shkaku i angazhimeve në Komisionin për Legjislacion, por njërën prej tyre e kishte shmangur qëllimisht deri tani. Dhe me t’u...

VV i përgjigjet iniciativës së PDK-së për vdekjen e Deharit, kërkohet të dëshmojë Veseli 05 February 2020 19:06

Energjitë e partisë më të madhe opozitare, PDK-së, duket se do të përqendrohen në një drejtim: inicimin e komisioneve hetimore parlamentare. Pak ditë pasi ish-ministri i Drejtësisë,...

Kërkohet drejtësi në përvjetorin e vrasjes së 10 civilëve shqiptarë në Mitrovicë 04 February 2020 19:38

Shaip Canhasit, 85-vjeçar, sot nuk i kujtohet asnjë prej fytyrave të personave që kishin hyrë në banesën e tij, në Lagjen e Ibrit – në Mitrovicën e atëhershme ende një...

Borrell thotë se BE-ja nuk do ta imponojë marrëveshjen Kosovë-Serbi 30 January 2020 19:01

Megjithëse tha se nuk kanë rivalitet, përfaqësuesi i lartë për Politikë të Jashtme i BE-së, Josep Borell, në vizitën e tij në Kosovë, ka thumbuar Shtetet e Bashkuara të...

Apostolova thotë se s`duan ndërmjetësim ndërmjet VV-së e LDK-së, por Qeveri dhe reforma 29 January 2020 19:41

Ambasadorët e shteteve të QUINT-it, në cilësi të vëzhguesve, kanë marrë pjesë të martën në takimin e radhës mes Vetëvendosjes e LDK-së. Kështu të paktën ka...

Lekaj i ka tri aktakuza aktive për gaz lotsjellës, nuk caktohen seancat shkaku i ngarkesave 28 January 2020 19:10

Fundvitin e 2015-s dhe fillimin e 2016-s shumë deputetë të opozitës së atëhershme kishin përfunduar në pranga, kryesisht shkaku i hedhjes së gazit lotsjellës në Kuvendin e...

Grenell: S’ka afat për marrëveshjen, thotë se nuk ndërhyn për qeverinë VV-LDK 23 January 2020 19:08

Mëngjesin e së enjtes, mandatari për formimin e qeverisë dhe kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti, në selinë e partisë së tij, priti ambasadorin Richard Grenell. Megjithatë, pas...

Komuniteti i gazetarëve i dënon planet e KPM-së për ndalesë të raportimit nga Gjykatat 22 January 2020 19:17

Pasi e ka përcjellë shpalljen e vendimit për rastin “Syri i Popullit”, gazetarja Saranda Ramaj është kthyer në redaksi për ta shkruar tekstin për gazetën “Koha Ditore”. Ramaj,...

KPM-ja synon t’ua ndalojë mediave raportimet nga gjykatat, reagime kundër 21 January 2020 20:26

Me vetë-iniciativë, Komisioni i Pavarur për Medie është futur në rishikim të dy dokumenteve me rëndësi: Rregulloren për mbrojtjen e fëmijëve dhe Kodin e Etikës. Në ueb-faqen e...

Pezullimi i Ligjit ia përgjysmon pagën zyrtarit të suspenduar të MTI-së 18 January 2020 19:19

Pezullimi i Ligjit për Zyrtarët Publikë nga Gjykata Kushtetuese, ka pasur efekt edhe në masat e suspendimit për Arian Krasniqin, zyrtar i Ministrisë së Tregtisë dhe Industrisë. Nga paga e plotë...

Seanca për “Veteranët” dështon shkaku i mungesës së kartelave të avokatëve 16 January 2020 19:24

Të shpeshta janë dështimet e seancave në gjykatat kosovare pa ndonjë arsye të qëndrueshme, e një i tillë ndodhi këtë të enjte. Avokatët që nuk kishin kartela...

Himni botëror feminist është performuar edhe në Prishtinë 14 January 2020 19:24

Vargjet e një kënge u kënduan në shumë qytete botërore nga qindra e mijëra gra. Los Angelos, pranë njërit prej muzeve kryesorë, në Paris pranë Kullës Eiffel dhe në Stamboll...

10 vjet burg për tre personat që mashtruan me vizat gjermane 09 January 2020 19:34

Në një prej rasteve të shënjestruara për liberalizimin e vizave, ku pikërisht me premtime për viza pretendohet të jenë mashtruar afër 500 kosovarë, Gjykata Themelore në Prizren e ka...

10 vjet e gjysmë burgim tre personave për mashtrim me viza në Prizren 09 January 2020 14:57

Gjykata Themelore në Prizren, ka dënuar Flamur Hoxhën, Besim Rexhajn dhe Veprim Rexhepin, në një rast ku akuzoheshin për mashtrim me viza në komunën e Prizrenit. Hoxha është dënuar me...

Abazi: Akuzat për Deharin nuk i kisha me VV-në, por me Molliqajn e Krasniqin 07 January 2020 19:10

Në ditën kur partia e tij e nominoi për zv.kryeministër të dytë të Kosovës, Haki Abazit i është sjellë në vëmendje një status në Facebook, i janarit të vitit...