Në QKMF të Prishtinës është funksionalizuar mamografi digjital

Në QKMF të Prishtinës është funksionalizuar mamografi digjital

08 November 2019 09:18

Në Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare në kryeqytet nga e enjtja është funksionalizuar mamografi digjital.

Nëpërmjet një komunikate, Komuna ka ftuar gratë dhe vajzat që ta vizitojnë Qendrën Kryesore të Mjekësisë Familjare për kontrolle rutinore dhe të informohen për këtë sëmundje dhe për rëndësinë e zbulimit të hershëm të saj, shkruan sot “Koha Ditore”.

Ndryshe, mesatarisht 1 nga 8 gra diagnostikohen gjatë jetës me kancer të gjirit. Mbi moshën 50-vjeçar rastet janë më të shpeshta.

(Artikullin e plotë mund ta lexoni sot në “Koha Ditore”)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme