Lokalet 2021

Kronika zgjedhore / LDK shkel masat - premton çerdhe dhe mbështetje grave e fermerëve

Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku
 

Ndonëse kishin paralajmëruar se fushatën konvencionale nga 30 do ta reduktonin në 5 ditë, megjithatë, kandidatët e kreu i Lidhjes Demokratike të Kosovës nuk po i përmbahen vullnetit të partisë. LDK-ja ka shkelur masat anti-COVID në disa tubime elektorale që ka mbajtur. Të martën kjo parti premtoi çerdhe, biblioteka e fusha sportive në Prishtinë

Deklarimit të Lidhjes Demokratike të Kosovës se do të zhvillojnë fushatë në përputhshmëri të plotë me rekomandimet shëndetësore, nuk i është përmbajtur as vetë kreu i saj, Lumir Abdixhiku. Të hënën në një tubim të LDK-së në Viti, ku Abdixhiku mori pjesë bashkë me kandidatin Sokol Haliti, u shkelën masat për parandalimin dhe përhapjen e koronavirusit. Njëjtë masat nuk i ka respektuar as kandidati për Vushtrrinë, Xhafer Tahiri. Tahiri që synon mandatin e dytë në krye të këtij qyteti, të hënën mbrëma ka mbajtur një tubim elektoral me numër të madh të njerëzve. Aty ka premtuar projektin për ngrohtoren e qytetit dhe parkingje publike.

“E kemi bërë qytetin të jetueshëm ku çdo çift i ri realizon ëndrrën për jetë e për banim me çmim të përballueshëm, sepse nuk kemi rritur taksën për ndërtim dhe kemi lejuar zhvillimin e ndërtimin e qytetit. Tani radhën e kanë projektet për të gjithë, ngrohtorja e qytetit e parkingjet publike”, ka deklaruar Tahiri.