Dobitë shëndetësore të farave të lirit

Dobitë shëndetësore të farave të lirit

04 December 2019 13:19

Liri është një ushqim shumë medicinal. Më poshtë janë disa nga dobitë pse duhet ta përfshini atë në dietën tuaj.

Farat e lirit janë një antioksidues i shkëlqyeshëm që riparon imazhin hormonal, ul presionin e gjakut dhe kolesterolin, ka një efekt pozitiv në diabetin, lehtëson inflamacionin dhe dhimbjen që shoqërohet me artrit, osteoporozë dhe migrenë.

Ato janë një burim i pasur i tiaminës, riboflavinës, piridoksinës, acidit folik, acidit pantothenik dhe niacinës. Ato gjithashtu përmbajnë shumë minerale - magnez, mangan, fosfor, selen, hekur, kalcium dhe zink, transmeton kp.

Liri është i pasur me acide yndyrore omega-3, kështu që mund të përfshihet në super ushqime.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme