Ushqimet që ju ndihmojnë të lini duhanin Foto: Ilustrim

Ushqimet që ju ndihmojnë të lini duhanin

21 July 2019 18:38

Një studim i Universitetit Haifa në Izrael ka treguar se duhanpirësit që konsumonin sasi të mëdha të acideve yndyrore omega-3 kishin pirë një mesatare prej 10 për qind më pak dhe ata që u ndalën plotësisht nuk e ndjenin as nevojën për duhan.

Mungesa e acideve yndyrore omega-3 është e zakonshme te duhanpirësit, për shkak të dëmtimit të qelizave të trurit dhe lidhjes midis nervave në pjesën e trurit që është përgjegjëse për kontrollin e dëshirës.

Kjo shpjegon faktin se kompensimi i acideve yndyrore omega-3 ul dëshirën për pirjen e duhanit.

Këto janë ushqimet që rekomandohen të hahen pasi përmbajnë acide yndyrore omega-3:

Salmon;

Skumbri;

Sardelet;

Arra;

Farërat e lulediellit;

Vaj ulliri.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme