Në Muzeun e Berlinit vidhet monedha e artë 100 kilogramëshe

Në Muzeun e Berlinit vidhet monedha e artë 100 kilogramëshe

27 March 2017 22:06

Monedha e artë, me peshë 100 kilogramë, e cila vlen miliona dollarë, që është në Librin Guinness të rekordeve botërore, është vjedhur në Muzeun “Bode” në Berlin, njoftoi sot policia.

Zëdhënësi i policisë, Stefen Petersen tha se besohet se hajnat kanë hyrë përmes dritares rreth orës 3.30 të mëngjesit dhe kanë marrë monedhën e artë.

Monedha e artë është e trashë 3 centimetra dhe me diametër 53 centimetra, ka vlerën prej një milion dollarë, derisa vetë sasia e arit që e përbën kap vlerën 4,5 milionë dollarë. Muzeu ka bërë të ditur se monedha e artë ishte e regjistruar në librin e rekordeve botërore për shkak të pastërtisë së arit 999,99/1000.

Në monedhë është paraqitur portreti i mbretëreshës britanike Elizabeta II.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme