Lëmsh

Diamanti super i rrallë rozë pritet të shitet për mbi 35 milionë dollarë

 

Një diamant rozë me "ngjyrë dhe shkëlqim të pakrahasueshëm" pritet të arrijë mbi 35 milionë dollarë kur të dalë në shitje në New York, njoftoi të mërkurën shtëpia e ankandit Sotheby.

Me peshë 10,57 karat dhe me emrin “Roza e Përjetshme”, guri i çmuar "ultra i rrallë" do të dalë në shitje këtë qershor, katër vjet pasi firma afrikano-jugore De Beers e zbuloi atë në një nga minierat e saj në Botswana.