Lëmsh

14-vjeçarja fiton çmimin e drejtshkrimit në SHBA

Foto: Associated Press/AP
 

Një adoleshente 14-vjeçare, lojtare e basketbollit ,është bërë afrikano-amerikania e parë që ka fituar garën e Drejtshkrimit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Në garë ishin gjithsej 12 finalistë, që luftonin për vendin e parë që kap vlerën e 50 mijë dollarëve në Orlando të Floridas. Për të fituar këtë garë, Zaila Avant-gardes iu desh të shqiptonte fjalët “murraya” dhe “querimonious” dhe “solidungulate”, ku në raundin e fundit mposhti 12-vjeçaren Chaitra Thummala, njofton BBC.