Lëmsh

Zhduket monoliti misterioz në Utah të SHBA-së

Zhduket monoliti misterioz në Utah të SHBA-së
 

Një monolit me shkëlqim prej argjendi i zbuluar në shkretëtirën në juglindje të Utahut, i cili nxiti teoritë me jashtëtokësorë dhe tërhoqi alpinistët – tani është zhdukur, ka njoftuar Byroja e Shtetit për Menaxhimin e Hapësirave Publike, raporton CNN. 

Monoliti u hoq nga një “grup i panjohur” të premten mbrëma, sipas asaj që ka deklaruar Agjencia një postim në Facebook “Kemi marrë raporte të besueshme se struktura e instaluar në mënyrë të paligjshme është hequr nga hapësira publike”, shkruhet në postim. “BLM nuk e hoqi strukturën, e cila konsiderohet pronë private”. Monoliti u zbulua për herë të parë më 18 nëntor nga oficerë të Departamentit të Sigurisë Publike në Utah. Përderisa ata po fluturonin me helikopter, duke ndihmuar Divizionin e burimeve të kafshëve të egra të numëronte delet e gjalla në juglindje të Utah-ut, dalluan diçka.