Më shumë se 2000 mijë anije e 15 mijë marinarë pushtojnë gjirin në Adriatik

Më shumë se 2000 mijë anije e 15 mijë marinarë pushtojnë gjirin në Adriatik

14 October 2019 10:05

Ajo që nisi si një garë informale mes 51 vendeve në vitin 1969 është tani zyrtarisht gara më e madhe e anijeve me vela në botë.

‘Barcolana Regatta’ mblodhi mijëra anije në gjirin e Triestes në Itali, që jozyrtarisht mund të quhet kryeqytet i velave.

Këtë vit, 50 vjet nga nisja e kësaj gare, mbi 2000 anije dhe 15 mijë marinarë nga Australia, Britania e Madhe, SHBA, Koreja dhe Kina dhuruan spektakël të vërtetë në detin Adriatik./Daily Mail

Komentet

Shto koment

Të ngjashme