Izraelitët mbërrijnë në Hënë

Izraelitët mbërrijnë në Hënë

11 April 2019 13:35

49 ditë pas nisjes nga Toka, sot më 11 prill, rreth orës 21.00, anija hapësinore izraelite Beresheet do të nisë manovrën e fundit për t'u ulur në sipërfaqen e Hënës, duke e shndërruar kështu Izraelin në vendin e katërt që e realizon këtë udhëtim ndërplanetar pas Rusisë, SHBA-së dhe Kinës, transmeton Koha.net.

Ky është një hap historik për Izraelin, këtë shtet aq të vogël në krahasim me tri të tjerat shtete që kanë dërguar anijet e tyre në të vetmin satelut natyror të Tokës.

Ky projekt ka kushtuar 100 milionë dollarë dhe mund ta ndiqni drejtpërdrejt në këtë vegzë:

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme