LAJMET E MBRËMJES

Gaz lotsjellës e të arrestuar në protestën kundër vizitës së Trendafilovas

Foto: Alban Bujari \ KOHA
Pëlqeje KTV Video për të parë video të përzgjedhura nga KOHA
 

Aktivistë të Partisë Socialdemokrate nëpërmjet protestës ku u përdor gazi lotsjellës dhe mjete shpërthyese e kanë kundërshtuar vizitën e kryetares së Dhomave të Specializuara me seli në Hagë, Ekaterina Trendafilova. Gjatë përplasjes së tyre me Policinë e Kosovës janë arrestuar gjashtë anëtarë të saj. Reagimi i policisë është kritikuar nga përfaqësues të këtij subjekti politik, të KMLDNJ-së e të OVL të UÇK-së

Ardhja e kryetares së Dhomave të Specializuara me seli në Hagë, Ekaterina Trendafilova, është pritur me gaz lotsjellës brenda hotelit ku ajo e kishte të planifikuar mbajtjen e një konferencë me përfaqësues të mediave dhe shoqërisë civile. Protesta brenda dhe jashtë hotelit, ndonëse nuk zgjati shumë, u shoqërua me përdorim të mjeteve shpërthyese.

Policia arrestoi gjashtë anëtarë të PSD-së, përfshirë kryetarin Dardan Molliqaj. Në protestë u lëndua edhe një gazetar.