LAJMET E MBRËMJES

Rama i sigurt se Vuçiqi do të jetë i pranishëm në Tiranë

 

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, është shprehur i sigurt se presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, do të marrë pjesë në Samitin e BE-së që do të zhvillohet gjatë javës së ardhshme në Tiranë, përkundër deklarimeve të tij se do ta bojkotojë samitin për shkak të emërimit të Nenad Rashiqit ministër për Komunitete dhe Kthim. E kryeministri Albin Kurti ka kritikuar qasjen e Vuçiqit, duke e quajtur atë student politik të Vojislav Sheshelit.

Paralajmërimet për mospjesëmarrje të Serbisë në Samitin e Bashkimit Evropian me Ballkanin Perëndimor që do të mbahet më gjashtë dhjetor në Tiranë, i ka kualifikuar si të papranueshme kryeministri Edi Rama.

Gjatë një bisede virtuale me media dhe me qytetarët, kryeministri i Shqipërisë ka thënë se Serbia nuk ka rrugë tjetër pos t’i përgjigjet pozitivisht ftesës për pjesëmarrje.