LAJMET E MBRËMJES

Shefi i NATO-s takon ndaras Kurtin e Vuçiqin, para takimit në Bruksel

 

Takime të ndara me kryeministrin Albin Kurti dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq, do të zhvillojë më 17 gusht, shefi NATO-s, Jens Stoltenberg. Pak ditë para takimit të tij me Vuçiqin, të paraparë për 18 gusht, kryeministri Kurti ka përsëritur se në Bruksel do të udhëtojë për dialogun që çon drejt një marrëveshjeje ligjërisht të obligueshme, përbrenda së cilës është edhe njohja reciproke

Angazhim të shtuar për zgjidhjen e problemeve me dialogun do të ketë edhe nga ana e shefit të NATO-s, Jens Stoltenberg.

Sekretari i përgjithshëm i Aleancës Veri-atlantike, do t’i presë më 17 gusht për takime të ndara kryeministrin Albin Kurti dhe presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq. E pas këtyre takimeve, janë paraparë që të mbahen edhe konferenca për media.