“Edhe muret kanë veshë” e Alketa Xhafa-Mripës kërkon të pathënat e Shqipërisë komuniste

“Edhe muret kanë veshë” e Alketa Xhafa-Mripës kërkon të pathënat e Shqipërisë komuniste

16 March 2018 11:34

Prishtinë, 16 mars - Fotografia që i ishte bërë Valbona Çoku-Mirakajt kur ishte foshnjë është goxha e shlyer. I ka humbur qartësia pasi e ëma e saj për dekada e ka puthur atë.

Fotografia ka qenë e vetmja mënyrë për ta parë të bijën. E ëma e Çoku-Mirakajt kishte shkuar nga Shqipëria për në Itali duke lënë të bijën nëntëmuajshe. I ati kishte ikur po në Itali më 1944, kur Çoku-Mirakaj ishte njëmuajshe. Por kur Valbona Çoku-Mirakaj ishte 16 vjeçe u internua në Lushnjë, me arsyetimin se paraqiste rrezik për pushtetin socialist pasi prindërit e saj jetonin në Itali. Të ëmën nuk e ka parë më kurrë, e babanë tek pas 47 vjetëve jetë.

Ky është vetëm njëri prej rrëfimeve që ka dëgjuar artistja kosovare që jeton në Londër, Alketa Xhafa-Mripa. Ajo nuk i mban lotët derisa flet për këtë rast.

Xhafa-Mripa, e cila njihet si artiste që përfshin komunitetin në veprat e saj, ka nisur këtë projekt pas ftesës që ka marrë për të udhëtuar në Shqipëri me artisten Kristale Ivezaj-Rama, e cila është themeluese dhe drejtuese e galerisë “The Balkan Artists’ Guild’” në Londër. Sipas Xhafa-Mripës, stërgjyshja e Ivezaj-Ramës ka qenë e internuar në kampin e Tepelenës dhe ajo do të shkruajë një libër për këtë temë (gjerësisht, sot në “Kohën Ditore”).

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme