Kulturë

“Vajtimi i Tokës” dhe ansambli “ReMusica” nga Kosova pushtojnë Himarën

Skenë nga “Lament of the Earth”
 

Është një festival unik njësoj sikurse vendi ku mbahet dhe shpejt ka zënë vend në kalendarin e ngjarjeve të veçanta kulturore. E, unike ka qenë edhe hapja e edicionit të dytë të Festivalit Ndërkombëtar të Muzikës në Himarë, të enjten mbrëma. “Vajtimi i Tokës”, performanca audiovizuale e Donika Rudit, ka pushtuar Kalanë e Himarës. Performanca me tekst të Doruntina Bashës, interpretuar nga sopranoja Kaltrina Miftari e nën shoqërimin e vallëzimit të Agnesa Nokshiqit, thur thirrjen për ndërgjegjësim dhe kujdes ndaj planetit. E ka bërë këtë në monumentin 3 mijë e 500-vjeçar, e vetëm një orë pas kësaj performance, ka qenë ansambli vokal “ReMusica” nën udhëheqjen e maestros Rafet Rudi që e ka futur publikun në magjinë e muzikës korale, te Kisha e Gjithë Shenjtorëve po në Himarë.

Drejtoresha artistike e “ReMusicas”, por njëkohësisht edhe kompozitorja e veprës “Lament of Earth”, Donika Rudi, e ka cilësuar si përvojë të veçantë prezantimin në Himarë teksa ka rikthyer në vëmendje mesazhin e veprës së saj.