Kulturë

“People’s Champ” për kampionin e ringut si shembull guximi

Përurimi i “People’s Champ” mblodhi trajnerë, ish-trajnerë, boksierë, komentues të boksit, miq e familjarë të Elvir Muriqit
 

Kanë qenë brohoritjet e publikut që ia dhanë edhe titullin librit. “People’s Champ” nga gazetari Artan Vërbica, botuar nga Botimet KOHA, i përuruar të premten në Panairin e Librit në Prishtinë, sjell rrugëtimin e boksierit Elvir Muriqi, rrëfimin për sukseset e sfidat e tij, e që është një shembull guximi.

Si mjeshtër të boksit, luftarak, guximtar e i tillë që për herë të parë solli boksin profesionist në Kosovë, është cilësuar nga miqtë e profesionistët e fushës boksieri Elvir Muriqi. Për boksierin, i cili karrierën e tij e zhvilloi në SHBA dhe u ndesh me disa prej emrave më eminentë të boksit, si Antonio Tarver e Clinton Woods, gazetari Artan Vërbica shkroi monografinë me të cilën në 200 faqe shpalos rrëfimin e tij e të të tjerëve për Muriqin. E titulloi “People’s Champ” (Kampioni i njerëzve), bazuar në thirrjet e publikut.

Kishte qenë 15 vjeç kur nën direktivat e trajnerëve të njohur Driton Kuka dhe Besnik Istrefi, Elvir Muriqi ishte shpallur kampion i Kosovës për grupmoshat e reja në sportin e kikboksit. Pas hapave të parë në Kosovë, ku kishte ushtuar edhe karate e boks, në moshën 17-vjeçare Muriqi ishte larguar për në SHBA, ku edhe do ta zhvillonte karrierën si boksieri i suksesshëm. Në vitin 1988, pas katër fitoreve të njëpasnjëshme, Muriqi kishte arritur ta siguronte çmimin e madh “Golden Gloves” (Dorëza e artë) në kategorinë gjysmë të rëndë, një trofe të cilin dikur e kishte fituar edhe i pakrahasueshmi Muhammad Ali.