Filmi gjerman me aktorin kosovar që luan vrasësin, premierë në Münich

Filmi gjerman me aktorin kosovar që luan vrasësin, premierë në Münich

27 June 2017 09:30

Aktori kosovar Ilir Rexhepi ka një rol sfidues në filmin gjerman. “Der Polizist, der Mord und das Kind” (Polici, vrasja dhe fëmija) trajton ngjarje të vërtetë. Bëhet fjalë për tragjedinë, e cila i kishte ndodhur një familjeje kroate që ka jetuar në München të Gjermanisë.

Personazhi kryesor i filmit, Karlos Benede, të cilin e luan aktori gjerman Matthias Koeberlin, është komisar i policisë që merret me mbrojtjen e fëmijëve, të cilët bëhen viktima dhe njëkohësisht dëshmitarë të konflikteve në familje, shkruan sot “Koha Ditore”. Kreu i policisë merr në pyetje një fëmijë që quhet Alexander (Joshio Marlon) që ka qenë dëshmitar i vrasjes së nënës së tij. E Rexhepi luan pikërisht rolin e vrasësit. Personazhi i tij është babai i Alexandrit.

Në përshkrimin që i bëhet këtij filmi thuhet se Benede ka takuar shumë fëmijë në Departamentin e Mbrojtjes së Viktimave që vuajnë prej krimeve të ndryshme. Por rasti i 11-vjeçarit, Alexanderit, i cili ishte dëshmitar kur babai i tij i vrau nënën, ia ndryshon jetën. Djaloshi serioz dhe i këndshëm krijon besim tek Benede, i cili vetë është rritur në jetimore.

Puna e Benedes është që ta përgatisë Alexanderin për të dhënë dëshmi gjatë gjykimit të babait të tij. Pasi që babai i tij dënohet me burg të përjetshëm, përgjegjësia e Benedes për djaloshin merr fund. Por Alexander dëshiron një baba, i cili është i njëjtë sikur polici, i cili është kujdesur për të. Kjo ngjarje do të shpaloset për herë të parë, të martën, në ekran të madh.

Premiera e filmit do të jepet në kuadër të festivalit “Film Fest München” dhe është pjesë e garës në kategorinë “New German TV Movies”, i cili u hap me datën 22 të këtij muaji dhe do të zgjasë deri më 1 korrik... (më gjerësisht lexoni sot në “Koha Ditore”)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme