Artizania e ngjyrave të lidhjes së njeriut me natyrën

Artizania e ngjyrave të lidhjes së njeriut me natyrën

18 June 2017 09:45

“Kujdes me ngjyrën”, është një nga këshillat që marrin fëmijët dhe të rriturit. Përderisa Hoko Tokoro përvjel mëngët për të pastruar në ujë njërën prej shamive, kujdeset që pjesëmarrësit të mos prekin me ngjyrë rrobat e tyre. Tokoro (76) ka udhëtuar në 24 vende të botës. Krejt këtë e ka bërë me misionin që të promovojë tekniken japoneze të ngjyrosjes së rrobave, “Kusaki-zome”, shkruan sot “Koha Ditore”.

Ka energji që të merret me secilin që ka marrë pjesë në punëtorinë, ku nikoqir ishte Muzeu i Kosovës. Shëtit gjithandej hapësirës ku janë shpërndarë kovat me ngjyrë.

Pos procesit teknik mundohet që ta shpërfaqë rëndësinë shpirtërore të ngjyrosjes së rrobave. Numëron 45 vjet përvojë dhe është tejet e njohur për atelienë që ka në Gifu të Japonisë. ... (më gjerësisht lexoni sot në “E Diela me Koha Ditore”)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme