Kulturë

Kulla ku u lind Gjergj Fishta kthehet në identitet

Kulla ku u lind Gjergj Fishta kthehet në identitet

Shtëpia ku lindi Atë Gjergj Fishta nga e premtja ka marrë një pamje të re. Falë investimit prej 5.5 milionë lekëve (rreth 45 mijë euro) nga Ministria e Kulturës, kulla dykatëshe, në fshatin Fishtë, ka pasur si vizitorë të parë kryeministrin Edi Rama, ministren e Kulturës, Elva Margariti, si dhe kryebashkiakun e Lezhës, Pjerin Ndreu.

Në ceremoninë e hapjes që shënoi edhe 149-vjetorin e lindjes së “Homerit shqiptar”, kreu i Qeverisë shqiptare, Edi Rama, ka theksuar se Fishta e bukur “prej sot ka një arsye më shumë për t’u ndaluar e shijuar ajrin e natyrës dhe historisë shqiptare”.