Kulturë

Marcelo Peralta – muzikanti i lidhjes së jazzit me tingujt tradicionalë

Marcelo Peralta – muzikanti i lidhjes së jazzit me tingujt tradicionalë
 

Bota e jazzit ka shënuar viktimën e parë nga virusi COVID-19. Saksofonisti argjentinas i njohur për qasjen e tij risuese në avangardë dhe në traditat muzikore jugamerikane, Marcelo Peralta, ka vdekur më 10 mars në një spital të Madridit. Ai u shua gjashtë ditë pas ditëlindjes së tij të 59-të, shkruan Koha Ditore.

Vdekja e tij fillimisht është kumtuar prej mikut të tij, bashkatdhetarit dhe muzikantit Guillermo Bazola, në Facebook, dhe është konfirmuar nga e përditshmja e Buenos Airesit, “Perfil”. Banor në Madrid që prej 1996-s, Peralta është shtruar në spital në ditëlindjen e tij për atë që në fillim besohej të ishte ftohje. Më vonë ai u testua pozitivisht për koronavirus.