Profesor Isak Shema, ambasadori i qetë i kulturës

Profesor Isak Shema, ambasadori i qetë i kulturës

Salih Mehmeti Salih Mehmeti 11 February 2020 09:30

Prishtinë, 11 shkurt – E kishte mbajtur si parim jetësor një thënie të Volterit se “e tanishmja nuk është kurrë caku ynë; e kaluara dhe e tanishmja janë mjetet tona: vetëm e ardhmja është synimi ynë”.

Kjo përthyerje kohësh u bë e qartë kur miq, kolegë e studentë të dikurshëm u mblodhën bashkë në një datë të veçantë për të. “Brezat që do të vijnë kanë mundësi të jashtëzakonshme për ta ndryshuar botën e jetën tonë”, ka thënë profesori shumëvjeçar i Universitetit të Prishtinës, Isak Shema, në ditëlindjen e tij të 80-të. Në vend të kremtimeve të zakonshme, kolegë, studentë e miq të shumtë të hënën kishin zgjedhur një veprimtari jubilare në mjediset e hotelit “Swiss Diamond” në kryeqytet.

E bija e tij, Besa Luzha, ka thënë se ditëlindja e sivjetme festohet në mënyrë më të pazakontë.

“Jemi mësuar të shkojmë në promovime librash të babait, por sot kemi vendosur të flasim për rrugëtimin e tij jetësor”, ka thënë Luzha, përderisa ceremonia është moderuar nga aktori Xhevat Limani.

I lindur më 1940, në fshatin Beguncë të Vitisë, profesor Isak Shema është imponuar si një nga studiuesit më të njohur të letërsisë shqipe. Autor i disa studimeve letrare, tekstesh shkollore dhe kumtesash e referatesh të paraqitura në simpoziume, seminare e konferenca ndërkombëtare, karriera e tij në arsim dhe shkencë shtrihet në gjashtë dekada angazhimesh.

Në këto linja biografike është përqendruar në fjalët e vet ish-profesori universitar Agim Vinca, i cili ka thënë se Shema ka bërë disa dekada punë të frytshme shkencore. Sipas tij, ai i qaset letërsisë nga pozita e një vrojtuesi serioz, ndërkohë që shkrimtarë të preferuar të tij janë Sterjo Spasse e Josip Rela.

Vinca ka nënvizuar qasjen e tij në trajtimin e autorëve të ndryshëm, si: Veqilharxhi, Santori, De Rada, Frashëri, Fishta, Konica, Kuteli, Koliqi, Migjeni e të tjerë.

Në vazhdim, profesor Sedat Kuçi e ka kujtuar kolegun e tij për qëndrimin që kishte shfaqur në kohën kur kishte nisur diferencimi i kuadrove shqiptare në Universitetin e Prishtinës.

“Në të gjitha mbledhjet Isaku ka mbajtur një qëndrim të admirueshëm duke treguar një aftësi të madhe në amortizimin e sulmeve që iu bëheshin kolegëve tanë”, ka thënë Kuçi.

Ishte njohur qysh para 40 vjetësh, kur libri i tij “Nëna jonë Terezë” kishte parë dritën e botimit. Duke evokuar këtë njohje, vikari i përgjithshëm i Ipeshkvisë së Kosovës, dom Lush Gjergji, ka vlerësuar angazhimin e gjatë të profesor Isak Shemës në arsim dhe kulturë.

(Gjerësisht, sot në “Kohën Ditore”)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme