Kulturë

“Albumi familjar” pas Venecias do të zhvendoset në Prishtinë

 

Tri fotografi të shkrepura në kohë lufte, katër personazhe dhe një përjetim personal i artistit Alban Muja përthekojnë veprën “Family Album” (Albumi familjar).

Ajo përfaqëson Kosovën në Bienalen Ndërkombëtare të Artit në Venecia. Imazhet filmike mjaft intime prej 9 majit po vazhdojnë të shfaqen në qytetin italian. Aty do të jenë deri më 24 nëntor, kur përmbyllet edicioni i 58-të i ngjarjes së madhe të artit. Por rrëfimi për veprën, bashkë me historinë prapa saj janë rikthyer të martën në Prishtinë, në përurimin e katalogut të Pavijonit të Kosovës në Bienalen e Venecias. Aty është dhënë lajmi se “Albumi familjar” do të zhvendoset vitin e ardhshëm edhe në Galerinë Kombëtare të Kosovës, shkruan sot Koha Ditore.