Pas premierës kombëtare, “Shpia e Agës” rrugëton për në Kanada

Pas premierës kombëtare, “Shpia e Agës” rrugëton për në Kanada

26 August 2019 11:01

Prishtinë, 26 gusht – Pas premierës kombëtare të dhënë më 19 gusht, në Prishtinë, rrugëtimi i filmit të gjatë debutues të regjisores nga Kosova, Lendita Zeqiraj, “Shpia e Agës”, do të vazhdojë në Kanada.

Filmi do të jetë pjesë e edicionit të 20-të të “Calagary International Film Festival” që do të mbahet nga 18 deri më 29 shtator.

Në kuadër të këtij festivali filmi “Shpia e Agës” do të mundë të shikohet më 21 shtator në orën 16:30 në “Globe Cinema – Up” dhe më 28 shtator në orën 17:45 në “Eau Claire 3”.

“Calagary International Film Festival” është festivali i gjashtë më i madh në Kanada, i cili ka filluar të mbahej qysh nga viti 2000. Për këtë edicion Festivali do të shfaqë rreth 200 filma nga Kanadaja, si dhe nga 50 shtete të tjera. Që nga viti 2016 ai është festival kualifikues për “Oscar” për kategorinë “Best short”. “Shpia e Agës” në këtë festival është pjesë e kategorisë “World Cinema”.

“Pasi që ka fituar disa çmime me filmat e saj të shkurtër, Lendita Zeqiraj bën një debutim virtuoz me ‘Shpia e Agës’, një film që përshkruan në mënyrë delikate emocionet njerëzore gjersa me kujdes aludon në kohën e luftës në Kosovë dhe në tensionet etnike”, është përshkrimi që i është bërë filmit në faqen e Festivalit.

“Shpija e Agës”, filmi i gjatë debutues i regjisores nga Kosova, Lendita Zeqiraj, akoma mund të shikohet edhe nga publiku vendas në Prishtinë Filmi po vazhdon që të shfaqet në dy terminë në Cineplexx.

(Gjerësisht, sot në "Kohën Ditore")

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme