1 perditesime
23:06

Shqipëria kualifikohet në finalen e Eurovisionit

Shqipëria është kualifikuar në finalen e Eurovisionit për edicionin e vitit 2019.

Jonida Maliqi me “Ktheju Tokës” ka marrë mbështetjen e mjaftueshme nga juria profesionale edhe publiku në Evropë për të marrë pjesë në finalen e së shtunës.

Nga gjysmëfinalja e dytë në finale kanë kaluar: Maqedonia e Veriut, Holanda, Shqipëria, Suedia, Rusia, Azerbajxhani, Danimarka, Norvegjia, Zvicra dhe Malta.

22:16

Shqipëria me “Ktheju Tokës” pret kualifikimin në finale të Eurovisionit

Me performancën e sapo përfunduar të këngës “Ktheju Tokës”, Jonida Maliqi, përfaqësuesja e Shqipërisë, synon ta dërgojë vendin në finale të Eurovisionit.

Këngëtarja shqiptare performoi e 14-a në natën e dytë gjysmëfinale në Tel Aviv.

Së shpejti pritet të nisë votimi për të çuar edhe dhjetë këngë në finalen e madhe të së shtunës.

Kujtojmë se deri më tani në finale kanë shkuar: Greqia, Bjellorusia, Serbia, Qipro, Estonia, Republika Çeke, Australia, Islanda, San Marino dhe Sllovenia.