Kulturë

“Pinoku” vjen në Prizren me mision për joshjen e filloristëve

“Pinoku” vjen në Prizren me mision për joshjen e filloristëve
Foto: Koha

Teatri i qytetit “Bekim Fehmiu” në Prizren, në prag të festave të fundvitit, ka përgatitur shfaqjen për fëmijë “Pinoku” të autorit italian Carlo Collodi, nën regji të Melihate Qenës.

Ky projekt teatror që do të jepet premierë sonte (e mërkurë) është oferta për nxënësit e ciklit të ulët të të gjitha shkollave fillore të Komunës së Prizrenit, shkruan sot “Koha Ditore”. Kjo nismë, sipas drejtuesve të këtij teatri, është duke u realizuar me Drejtorinë e Arsimit dhe atë të Kulturës, dhe për synim ka afrimin e fëmijëve dhe njohjen e tyre me teatrin.