Piktori që hap horizonte me kompozicione e ngjyra të forta

Piktori që hap horizonte me kompozicione e ngjyra të forta

21 October 2018 08:15

Midis shekujve XIV dhe XVII fillimisht Italia e më pas e gjithë hapësira evropiane përjetoi revolucion në art, shkruan sot Koha Ditore.

Renesanca shquhet si njëra nga periudhat më të rëndësishme sa i përket artit në të gjitha gjinitë e tij. Përfaqësuesit e kësaj epoke të rilindjes, njihen si artistët më me nam që ka njohur historia e njerëzimit si Michelangelo, Raffaello e Sandro Botticelli.

Si një periudhë që u shqua me kreativitet të ri, edhe piktura u veçua me ngjyra e stil më të veçantë.

Drilon Shoshi në muhabetin që bën për artin flet shumë për Renesancën. I pëlqejnë shumë pikturat e asaj kohe. Por në galerinë e tij, vizitorët përballen me një tjetër stil....(Artikullin e plotë mund ta lexoni në numrin e sotëm të Kohës Ditore)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme