Kronikë

Tentonin të trafikojnë njerëzit për në shtetet perëndimore, arrestohen dy të dyshuar

Tentonin të trafikojnë njerëzit për në shtetet perëndimore, arrestohen dy të dyshuar

Sipas raportit 24-orësh të Policisë së Kosovës, janë arrestuar dy persona të cilët në pikëkalimin kufitar te Dheu i Bardhë dhe Hani i Elezit kanë tentuar të trafikojnë me para disa njerëz për në shtetet perëndimore.

“Është arrestuar i dyshuari mashkull K/Shqiptar i cili në vendkalimin kufitar te Dheu i Bardhë me veturë ishte ndaluar nga Policia pasi me vete në veturë e kishte pasur pasagjerin, viktimën mashkull K/Shqiptar, të cilët në mënyrë të kundërligjshme i kishte premtuar se do t’ia siguronte udhëtimin deri në Belgjikë. Sipas viktimës me të dyshuarin për atë udhëtim ishin marrë vesh që kur të arrijë në Belgjikë t’ia japë tremijë e pesëqind (3,500) euro. Pas intervistimit i dyshuari me urdhër të prokurorit është liruar në procedurë të rregullt”, thuhet në raport.