1 perditesime
13:57

Taksisti i zhdukur tri ditë më parë në Mitrovicë, i afërm i Oliver Ivanoviqit

Mitrovicë, 6 mars- Taksisti nga pjesa veriore e Mitrovicës, i zhdukur tri ditë më parë dhe që dyshohet të jetë vrarë, është kushëri i Oliver Ivanoviqit, liderit serb i vrarë para më shumë se një viti, transmeton Koha.net raportimin e mediave serbe.

Kryetarja e GI SDP (Iniciativës Qytetare Liri Demokraci Drejtësi) Ksenija Bozhoviq ka konfirmuar se taksisti i zhdukur është kushëri i Ivanoviqit të ndjerë.

"Jemi shumë të shqetësuar. Ishte njeri i ndershëm, ka qenë në kontakte të vazhdueshme me Oliverin (Ivanoviq), shpesh vinte në selinë e Iniciativës (GI SDP - partia e themeluar dhe e drejtuar nga Ivanoviqi sa ishte gjallë - v.j). Nuk e dei shkakun e vërtetë pse po ndodhë kështu, por është e dhimbshme", citohet të ketë thënë Ksenija Bozhoviq.

Ajo u ka bërë thirrje organeve kompetente të ndriçojnë rastin sa më shpejtë të jetë e mundur.

Pohohet, në bazë të burimeve, se në automjetin e taksistit të zhdukur janë gjetur gjurmë gjaku.

Zëvendësdrejtori i Policisë së Kosovës për veriun e Mitrovicës, Besim Hoti, ka konfirmuar se është gjetur vetura, se policia ka dalë në vendin e ngjarjes dhe se kanë filluar hetimet për rastin.

ka thënë se në veturë janë gjetur gjurmë gjaku që do të mund të sinjalizonte se ka ndodhur një vepër penale, por pa e saktësuar se gjurmët e gjakut të kujt mund jenë.

Ndërkohë, pas ekzaminimit nga forenzika, është vërtetuar se në njërën nga dritaret e veturës a një vrimë, që dyshohet të jetë nga armë zjarri, thuhet në raportin e sotshëm të Policisë së Kosovës.

Në raport po ashtu konfirmohet se në karrigen e veturës janë gjetur gjurmë gjaku.

Vetura është gjetur në fshatin Matice të komunës së Zveçanit, transmeton Koha.net.

09:56

Gjendet vetura e serbit të zhdukur, e shpuar nga arma e zjarrit

Vetura e një personi të raportuar si i zhdukur, mashkull K-Serb nga Zubin Potoku, është gjendur nga Policia e Kosovës.

Pas ekzaminimit nga Forenzika e Policisë së Kosovës, janë gjendur njolla gjaku në ulësen e parme të veturës si dhe një vrimë që dyshohet të jetë bërë nga arma e zjarrit, transmeton koha.net.

Vetura është gjetur në fshatin Matica të komunës së Zveçanit, ndërsa vazhdon kërkimi i personit të zhdukur.

Policia e Kosovës mbrëmë ka gjetur veturën e Vllado Ivanoviq i cili është raportuar si i zhdukur që nga data 28 shkurt.

Zëvendëskomandanti i Policisë në veri, Besim Hoti, ka thënë se në veturën e gjetur e cila i takonte taksistit, ka elemente të veprës penale, por pasi që personi ende nuk është gjetur, policia po e trajton si person të humbur, raporton KTV.

Sipas Hotit, hetimet janë në fazën fillestare dhe se policia është në kërkim të këtij personi, të cilin motra e tij e kishte raportuar si të zhdukur që nga 28 shkurti.