Kosovë

Nga sot testet PCR do të kryhen edhe në Qendrën Rajonale të IKSHPK-së në Gjilan

Nga sot testet PCR do të kryhen edhe në Qendrën Rajonale të IKSHPK-së në Gjilan
 

Testet PCR nga sot mund të kryhen edhe pranë Qendrës Rajonale të Instituti Kombëtar të Shëndetësisë Publike të Kosovës (IKShPK) në Gjilan. Kështu bëri të ditur ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj.

“Së bashku me kryetarin e komunës Lutfi Haziri, morëm pjesë në lëshimin në përdorim të pajisjeve PCR në Qendrën rajonale të IKShP në Gjilan. Nga sot, testet PCR mund t’i kryhen edhe pranë Qendrës rajonale të IKShPK-së në Gjilan, kështu, vijon decentralizimi dhe ngritja e cilësisë së shërbimeve shëndetësore duke u afruar edhe më pranë qytetarëve. Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik ka zgjeruar kapacitetet e veta testuese duke pajisur me aparate për teste PCR të gjashtë qendrat rajonale të IKShPK. Kështu, mbulohen të gjitha rajonet me këtë shërbim të nevojshëm në kohë pandemie”, thuhet në njoftimin e Zemajt.