Nisma në Prizren kritikon Komunën për shpalljen e konkursit për shërbime të veçanta

Nisma në Prizren kritikon Komunën për shpalljen e konkursit për shërbime të veçanta

Fisnik Minci 06 December 2019 08:16

Prizren, 6 dhjetor – Dega e Nismës Socialdemokrate në Prizren është shprehur e shqetësuar me veprimet e koalicionit qeverisës komunal për shpalljen e konkursit për 35 vende pune me kontratë për shërbime të veçanta. Kjo parti opozitare të enjten ka theksuar se subjektet e koalicionit lokal po përpiqen që t’i rehatojnë aktivistët e tyre, që i kanë mashtruar gjatë fushatës së fundit zgjedhore.

“Nisma Socialdemokrate - Dega në Prizren, shpreh shqetësimet publikisht për keqpërdorimin e parasë publike nga koalicioni Haskuka-LVV-LDK-Hipokritët, të cilët përballë pakënaqësive nga militantët e tyre partiakë kanë hapur 35 vende pune me kontratë për shërbime të veçanta, për të neutralizuar të pakënaqurit, të cilët i kanë mashtruar gjatë fushatës për zgjedhjet e 6 tetorit”, thuhet në komunikatën e NS-së, shkruan sot Koha Ditore.

Ky subjekt politik ka theksuar se pezullimi i Ligjit për Zyrtarët Publikë nga Gjykata Kushtetuese “po shfrytëzohet shpejt e shpejt për interesa meskine politike derisa, në anën tjetër, po me atë ligj kanë hapur një "konkurs" për mësimdhënës, fati i të cilit nuk dihet dhe po del se kanë mashtruar qindra e mijëra të rinj të cilët kanë aplikuar për punësim”.

Komuna e Prizrenit, më 4 dhjetor 2019, duke u bazuar në dispozitat e caktuara të Ligjit për Shërbimin Civil dhe të Ligjit për trajtimin e ndërtimeve pa leje, ka shpallur konkursin për shërbime të veçanta për 6 muaj për 35 vende pune.

(Gjerësisht, sot në “Kohën Ditore”)

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme