PDK në Prizren akuzon Haskukën për emërim në krye të arsimit kuadër pa përvojë

PDK në Prizren akuzon Haskukën për emërim në krye të arsimit kuadër pa përvojë

Fisnik Minci 05 September 2019 09:52

Dega e PDK-së në Prizren ka reaguar pas emërimit të drejtoreshës së re të Arsimit në Komunën e Prizrenit, duke e akuzuar kryetarin Mytaher Haskuka për qasje joserioze në raport me këtë dikaster.

Sipas subjektit më të madh opozitar, Ekzekutivi i Prizrenit po eksperimenton me arsimin në Prizren, shkruan sot Koha Ditore.

“Këtë më së miri e dëshmon emërimi i drejtoreshës së re të DKA-së, ku në krye të saj sillet një njeri pa kurrfarë përvoje në këtë fushë"”, thuhet në reagimin e PDK-së.

Në anën tjetër, kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, të martën pasdite pati njoftuar se Xhemile Thaçi-Vezgishi do të jetë drejtoresha e re e Arsimit në Komunën e Prizrenit. Haskuka pati theksuar se fakti që ajo është një figurë apartiake dhe se “emri i saj nuk ndërlidhet me asnjë parti politike, jep një mesazh të qartë dhe tregon vendosmërinë tonë për depolitizimin e sistemit arsimor”.

Kreu i Komunës pati njoftuar se drejtoresha e re është e diplomuar në gjuhë dhe letërsi angleze, ndërsa studimet master i ka përfunduar në trashëgimi kulturore dhe menaxhim të turizmit, si dhe është duke i vijuar ato edhe në letërsi angleze.

“Ka punuar si profesoreshë e gjuhës angleze dhe është angazhuar në projekte të ndryshme në organizatat ndërkombëtare si UNOPS, OSCE, EUOEM dhe së fundi në Muzeun e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, nëpërmjet Ministrisë për Kulturë, Rini dhe Sport”…(Më gjerësisht, sot në "Kohën Ditore")

Gazetën Koha Ditore mund ta lexoni edhe online. Këtu mund të gjeni sqarimin se si mund të abonoheni.

© KOHA. Të gjitha të drejtat janë të rezervuara.

Komentet

Shto koment

Të ngjashme